Druga lekcja o teatrze za nami.
Wpisał rylit   
Wtorek, 31. Marzec 2015 15:53

W ramach cyklu edukacyjnego „Teatr od kuchni, czyli 4 lekcje o Teatrze” odbyła się druga lekcja w Zdrojowym Teatrze Animacji pt. ”Projekt wyobraźnia, czyli o animacji w teatrze”. Premiera miała miejsce w niedzielę 29 marca 2015r. o godzinie 14: 00, którą powtórzono o godzinie 16: 00 z uwagi na małą ilość miejsc na widowni. Spektakl zrealizowano, bowiem w konwencji studyjnej, tylko na scenie, gdzie widzowie siedzą blisko aktorów.

Spektakl zaczyna się już w atelier gdzie na młodych widzów i ich opiekunów czekają już aktorzy, specjaliści od wyobraźni.  Już tam już starają się pobudzić wyobraźnię i zmniejszyć tremę dzieci mogącą przeszkadzać w zabawie. Mierzą i oceniają wyobraźnię u dzieci, a symbolicznym nośnikiem takowej stają się buty zdjęte przez obecnych na przedstawieniu. Wszyscy udają się na scenę gdzie powstała scenografia obrazująca typowy pokój dziecięcy. Widzowie i opiekunowie zasiadają na miękkim dywanie oraz krzesłach wokół miejsca zabawy, a zdjęte buty ustawione w koło, są zarówno nośnikiem wyobraźni jak i barierą, której nie powinni przekraczać najmłodsi w czasie przedstawienia.
Spektakl autorstwa Gabrieli Mikityn wyreżyserowany przez Agnieszkę Mielcarek, do którego scenografię stworzyła Diana Jonkisz (aktorka cieplickiego teatru), a muzykę napisał Marcin Sosiński, w którym zagrali młodzi aktorzy ZTA:
Dorota Fluder, Katarzyna Morawska i Tadeusz Ksiądzyna, to bardzo energetyczna opowieść dziejąca się teoretycznie w pokoju dziecięcym, jednak dzięki wyobraźni aktorów i dzieci może się toczyć wszędzie.
Zarówno dorośli jak i dzieci pamiętają, jak dziecięca wyobraźnia pozwala nam przy pomocy zwykłych dostępnych rzeczy na przeżywanie wspaniałych przygód. Zadaniem tego edukacyjnego przedstawienia jest jeszcze większe jej pobudzenie. Pozwalają na to ciekawe środki wyrazu artystycznego zastosowane przez twórców. Dwójka bohaterów opowieści Likumak i Nuwia stworzonych z przedmiotów codziennego użytku i zabaw, podróżuje do wyimaginowanego Biura Rzeczy Znalezionych po przez świat stworzony przy pomocy sprzętów znajdujący się w pokoju, gdzie łóżko staje się górą czy drabiną, szuflady na kółkach pojazdami, a lampa wisząca, balonem.
Początkowo dzieci onieśmielone nową sytuacją są spokojne. W miarę upływu czasu są coraz bardziej aktywne, nawiązując z aktorami kontakt. Niektóre próbują przekroczyć nawet zaczarowany mur stworzony z butów. Wspólna piosenka aktorów i widzów kończy spotkanie.
Spektakl przygotowany w konwencji zabawowej przez Zdrojowy Teatr Animacji wspaniale i dynamicznie zagrany przez aktorów, spełnia swoje założenia edukacyjne, prezentując możliwości animacji teatralnej. Jednocześnie stara się dzisiejszego młodego widza, zawładniętego przez „zabawy multimedialne” przygotować do odbioru i rozumienia sztuki teatralnej na żywo.
Czekamy na następną lekcję z tego cyklu.

rylit

 

 

Witam Wszystkich Ciepliczan oraz Miłośników Cieplic. Bardzo się cieszę mogąc zaprosić Państwo do wspólnego Serwisu Naszych Cieplic. Mam nadzieję, że zaciekawimy Państwa i nie zmarnujemy Waszego czasu. Wspólnie możemy rzetelnie i dokładnie informować o Planach i Przyszłych Wydarzeniach związanych z Naszą Przepiękną Dzielnicą Cieplice. Serdecznie zapraszam w imieniu Wszystkich Ciepliczan i Stowarzyszenia Miłośników Cieplic - Administrator Serwisu.

www.miłośnicy.cieplic.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
+/-
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
czwartek, 24 styczeń 2019
Twoja wyszukiwarka

Na Skróty
article thumbnailPROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji oceniającej prace plastyczne XVI edycji konkursu

PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji oceniającej prace plastyczne XVI edycji konkursu „Kocham...
------------------- więcej

article thumbnailKonkurs "Kocham Cieplice"

Stowarzyszenie „Miłośnicy Cieplic” zaprasza dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów...
------------------- więcej

article thumbnailXV Cieplicki Opłatek Ekumeniczny

Dnia 19 grudnia 2015 roku przed pałacem Schaffgotschów w Cieplicach odbył się tradycyjny, już XV Cieplicki...
------------------- więcej

article thumbnailPrzedstawienie z audiodeskrypcją i projekcją dialogów w ZTA

Przedstawienie z audiodeskrypcją i projekcją dialogów w ZTA W ramach Programu KULTURA DOSTĘPNA i projektu...
------------------- więcej

 

 

Cieplice na Mapie

Secured by Siteground Web Hosting

 

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
Miłośnicy.Cieplic.pl Cieplice Cieplice Druga lekcja o teatrze za nami.

 

. Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic - Serdecznie Zapraszamy