Poezja Haliny Kaweckiej
Wpisał Administrator   
Czwartek, 16. Grudzień 2010 18:01

Halina Kawecka z domu Kubik (pseudonim poetycki Ina Kawecka) urodziła się 29.05.1956 r w Lublińcu w rodzinie wielodzietnej jako najmłodsze – dziesiąte dziecko i tam ukończyła liceum ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. Humanistka – z wykształcenia magister pedagog, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie w 1978r. Zamężna, troje dzieci: Izabela, Witold, Diana. Dzięki poznanemu na studiach, mężowi Stefanowi Kaweckiemu z Siewierza poszerzyła krąg swoich zainteresowań o żeglarstwo, turystykę górską, alpinizm, krótkofalarstwo, fotografię artystyczną, śpiewanie przy akompaniamencie gitar, na których grają Mąż i Dzieci. Wszystkie te hobby wraz z Rodziną uprawia nieprzerwanie.

Pisze głównie o uczuciach, związkach rodzinnych, przyrodzie, żeglarstwie, Małej Ojczyźnie, przemianach i sprawach społecznych oraz portretuje swą poezją intrygujących i ciekawych ludzi. Większość wierszy kończy się jakąś myślą, apelem czy przesłaniem.

Do 2007r. wydała 3 tomiki poezji oraz tomik prozy :

„Spotkania sentymentalne z poezją” w 1996r.

„Żeglowanie – rymowanie” w 1997r.

„W poszukiwaniu słów” w 2006r.

„Opowiadania i anegdoty” w 2007r.

Ilustracje i grafiki we wszystkich tomikach poezji są autorstwa córki Izabeli Kaweckiej – malującej z zamiłowaniem od najmłodszych lat. W tomiku prozy autorem projektu okładki jest mąż poetki - Stefan Kawecki, zaś grafiki wykonali wspólnie Izabela i Stefan Kaweccy.

 

Tomik: „Wybór Wierszy Ina Kawecka” – został wydany przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w 2004 roku, jako publikacja Klubu Twórczości Plastycznej, Rękodzieła Artystycznego i Poezji „SEVERIANA” w Siewierzu. Klub zawiązano w lipcu 2003 roku.

W 1996r. i 1997r. Biblioteka Miejska w Siewierzu zorganizowała spotkania – wieczory autorskie, gdzie autorka prezentowała swe utwory zaproszonym gościom.

Za wiersz „Walentynkowe życzenia” uzyskała nagrodę i wyróżnienie przyznane przez Telewizję Katowice w konkursie na utwór walentynkowy w 1997r.

W 1999r miał miejsce wieczór autorski pt. „Spotkania z Iną” zorganizowany przez Panią Jolantę Wojdas – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dziewkach.

Od lat 1997 – 99 wiersze żeglarskie INY są śpiewane jako szanty na festiwalach piosenki żeglarskiej przez zespół szantowy „Klang” i są umieszczone na płycie tego zespołu.

Wiersz Deszcz z muzyką kompozytora Mariusza Wdowina z Krakowa i w Jego wykonaniu, uzyskał na największym w Polsce festiwalu piosenki studenckiej i turystycznej: „Bazuna” – wyróżnienie i nagrodę w 2000r.

W 2001r została wydana płyta CD z wierszami w postaci poezji śpiewanej, z muzyką napisaną do nich przez Mariusza Wdowina – kompozytora i wykonawcę z Krakowa. Utwory z akompaniamentem gitar wykonują: córka Izabela, córka Diana oraz Mariusz Wdowin i Marek Sikora.

Jesienią tj. 27.09.2003r z inicjatywy grupy przyjaciół rodziny Kaweckich, spotykających się nieprzerwanie od ukończenia studiów, a więc od ponad 30 lat, odbył się benefis poetycko pieśniarski. Był to Benefis Artystyczny Iny i Stefana Kaweckich pt. „Jesienne Rytmo - Rymy Malowane Muzyką i Kolorem”. Śpiewali i grali: Stefan Kawecki, Diana Kawecka, Mariusz Wdowin (kompozytor i wykonawca), Marek Sikora, Andrzej Prokop, Andrzej Wosiński, Andrzej Siedlecki, Waldemar Owczarek. Benefisowi towarzyszyła wystawa malarska Bogdana Lichego pt. „Etiuda na koniec lata” – absolwenta Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Benefisanci oraz licznie przybyli z kraju i zagranicy goście spotkali się w Jurajskim Teatrze Stacha Kałkusa „Stodoła” w Olsztynie pod Częstochową, by wysłuchać zgodnie ze słowami zaproszenia: ”Iny wierszy i Stiva pieśni…”

 

W 2006r za wiersze: Rocznica śmierci Papieża, Wróćcie Szare Szeregi, Oczy nasze, Refleksja – otrzymała wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Władysława Sebyły pt. „Gdzie jest kres szukania”. W tym samym 2006r zajęła III miejsce w konkursie literackim pt. „Moje spotkanie z Ojcem Świętym” za wiersze: Życzenia dla Jana Pawła II, Smutek być musi, Przesłanie Ojca.

 

Wieczór twórczy „Severiana” z recytacją wierszy Iny oraz poezją śpiewaną do tekstów autorki zaprezentowaną przy akompaniamencie gitar przez śpiewających członków rodziny: Stefana Kaweckiego, Izabeli Kaweckiej, Diany Kaweckiej oraz śpiewających przyjaciół tj. Bożenę i Edwarda Kasprzyków oraz Andrzeja Prokopa – odbył się luty 2007r w Siewierzu.

 

Wieczór z poezją żeglarską Iny w Krakowie w tawernie żeglarskiej „Stary Port” miał miejsce w kwietniu 2007. Szanty i piosenki z tekstami Iny wykonywali w ten nastrojowy wieczór: Stefan Kawecki, Izabela Kawecka, Diana Kawecka, Mariusz Wdowin.

 

W 2007r zajęła II miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Haliny Snopkiewicz za prozę – opowiadanie pt. Wschód słońca, oraz III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na wiersz o tematyce przyrodniczej „Naturalisko” za wiersze: Jednak natura, Kaczeńce w Wysowej Zdroju, Wróbelki, Wiosna, Ramiona wierzb.

 

Październik 2007r – odbył się w Siewierzu w MGOK kolejny benefis artystyczny Iny Kaweckiej z udziałem piosenkarzy – przyjaciół: Andrzej Prokop, Bożena i Edward Kasprzykowie, Dariusz Gawroński, Waldemar Owczarek, Jarosław Mularczyk, kompozytorów – wykonawców: Mariusz Wdowin – kompozytor i wykonawca, Marek Sikora – instrumentalista, śpiewających córek i męża: Izabela, Diana i Stefan Kaweccy oraz Wojciecha Wróbla – kompozytora i Jacka Dewódzkiego – byłego solisty „Dżemu”, którzy śpiewali wiersze – piosenki poetki. Poetka osobiście zaprezentowała kilka swoich wierszy nawiązujących to tytułu benefisu ”Morze, góry, Mazury i Skałki Jury”. Zgodnie z myślą przewodnią tego spotkania: ”Zbiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę, bo doprawdy czy warto inaczej na tej ziemi żyć” (Bułat Okudżawa) – licznie „zebrani” przyjaciele i goście z Polski i Litwy wysłuchali wierszy i pieśni, aktywnie i radośnie uczestnicząc w ich śpiewaniu.

 

Wiosna 2008 – otrzymała laur poetycki w konkursie „650-lecie Będzina”.

 

Na co dzień Autorka wiedzie spokojne, choć zapracowane życie starając się pogodzić pracę z wypoczynkiem i realizacją zainteresowań oraz swej poetyckiej i literackiej pasji, prowadząc jednocześnie otwarty dom oraz spotykając się z przyjaciółmi, często w górach lub na jeziorach, przy ognisku i zawsze przy dźwiękach gitary.

 

Życzenia na Boże Narodzenie

Kolejne nadchodzą Święta

Śpieszy też Nowy Rok

Pełne dobroci i szczęścia

Darząc nimi każdy dom

Prócz życzeń codziennej radości

Spokoju i pomyślności

Pogody ducha i dobra wszelkiego

Ważę się życzyć jeszcze jednego

Dbajmy o swoje marzenia

Wszystkie – nawet maleńkie

Może i można żyć bez nich

Lecz nie jest wtedy tak pięknie...

Ina Kawecka z Siewierza

Halina Kawecka

42-470 Siewierz

Ul. Krakowska 2

+48 32 6741419

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

BOŻE NARODZENIE

Boże narodzenie – tak jak w każdym roku

Spełnia nam marzenia i rozsiewa wokół

Ciepło, bliskość, dobroć – miłość, wiarę, szczęście

Życzenia przynosi – piękne i najszczersze

Ja także wam życzę – wraz z gwiazdką i bogiem

By próg domu każdego, był szczęśliwym progiem

By się wszystko darzyło, wszystkim wyśmienicie

A zdrowie nam służyło poprzez całe życie

By ludziom się udało zachować skarb czysty

Niezmiennie potrzebną – miłość swoich bliskich

A rok nowy wypełnił wszystkie te życzenia

I spełnił nam ludziom najskrytsze marzenia.

Ina Kawecka z Siewierza

Halina Kawecka

42-470 Siewierz

Ul. Krakowska 2

+48 32 6741419

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

CHOINKA

Ta nasza choinka tak strojna, tak piękna

Jak w sukni balowej dziewczyna

Ta nasza choinka tak jest promienna

Jak oczy dziewczęcia

Co bal pierwszy w życiu zaczyna

Ramiona tej naszej choinki są smukłe

Jak w tańcu rozwarte ramiona

A ozdób, bransolet i bombek wspaniałych

Dziś nikt tak nie nosi jak ona

W tym roku z ogrodu przyszła nas ogrzać

Swym pełnym dobroci przesłaniem

Żywicznym zapachem, zielenią, czerwienią

Niech wszystko co wniosła – się stanie

Co wieczór nas koi światełkiem radosnym

W etolę z kolorów ubrana

Odpływa, przypływa i życie rozjaśnia

Oddając nam swoje przesłania

Tak szkoda choinko, że w rogu pokoju

Nie możesz zostać rok cały

By serca człowiecze w świątecznym nastroju

Tym dobrym – na zawsze zostały.

Ina Kawecka z Siewierza

Halina Kawecka

42-470 Siewierz

Ul. Krakowska 2

+48 32 6741419

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Jednak natura

Musiało być tak jak mówisz

Był piękny jak dzisiaj dzień

Na spacer poszli jak my, w góry

Cudowny przeżyli tam sen

Tam słońce listopada

Ogrzało wszystkie zbocza

Stopiło mroźne krople

Od nocy śpiące w sosnach

I tak je rozświetliło

I tak rozmigotało

Światełek barwnych tęczą

Świątecznie wręcz ubrało

Mieniły się te światła

Calutką gamą barw

Bo wiatr kropelki zwracał

Prościutko w słońca twarz

Dał każdej kropeleczce

Pełniutką moc doznania

Błyszczenia barw tysiącem

Strojenia się – zmieniania

Choinki niosąc krople

Świątecznie się mieniące

Puszyły się swym pięknem

Wraz z wiatrem no i słońcem

I wtedy pomyśleli

Że tak to być musiało

Gdy pierwszy ktoś zobaczył

Tę świateł grę wspaniałą

Ten widok czarodziejski

Musiał coś w nich poruszyć

I sprawić, że zapragnęli

Swych bliskich też nim wzruszyć

Stworzyli światełeczka

Tęczowo migotliwe

Aby nas czarowały

Każdziutką już Wigilię

Strojąc Świąteczne drzewko

Chcąc tamto oddać wiernie

Spojrzawszy – zrozumieli

Natura robi to najpiękniej !

Ina Kawecka z Siewierza

Halina Kawecka

42-470 Siewierz

Ul. Krakowska 2

+48 32 6741419

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Za późno

Za późno – to najsmutniejsze dwa słowa

Jakie można znaleźć w każdym języku

Chcesz mieć epitafium co brzmi: „nie żałuję”

Wsłuchaj się w siebie, śpiesz się żyć i kochać

Kolejnego „za późno” nie ryzykuj.

Przeżyj życie tak, byś nie musiał rozpaczać

Byś zdążył choćby ze sobą, szczerze porozmawiać.

Co jest najważniejsze, co musisz ochronić

Jak sobie dopomóc, aby z wszystkim zdążyć

Co sobie wybaczyć, co wybaczyć innym

Jak prosić o łaskę dla siebie i wszystkich…

Śpij mało, śnij dużo, nie zamykaj oczu

Nie zatrzymuj się, idź, choć inni stanęli

Patrz na rzeczy przez ich znaczenie – nie wartość

Noś prosty strój i idź ku słońcu – odkryj duszę

Spełniaj dobre uczynki no i kochaj zawsze

Nie tylko w młodości, lecz na starość także

Starzejesz się właśnie unikając miłości

Śmierć przychodzi z osamotnienia – nie starości.

Wspinaj się na szczyty wszystkich swych marzeń

Prawdziwe szczęście jest w dążeniu do nich

Patrz na człowieka z góry tylko jeden raz

Wówczas, kiedy chcesz mu pomóc wstać

Przekazuj swą wiedzę i miłość innym

Nie zabieraj tych bogactw do grobu

Mów zawsze, co czujesz i rób, co myślisz

Mów kocham – nie zakładaj, że wie to Twój bliski

Nie zwlekaj już dłużej – zacznij od dziś

Bo przyjdzie „za późno”, a po nim już nic

Tylko żałość, że zwyczajnie brakło czasu

Na jeden uśmiech, jeden pocałunek, ostatnie życzenie…..

Bądź blisko swych kochanych i głośno im mów

Co czujesz, bądź dobry, pełen dobrych słów

Wyrażaj swą miłość na wszystkie znane ci sposoby

Bądź prawdziwym człowiekiem, kochającym i dobrym

Bo nie ma gwarancji jutra ni młody ni stary

Bo może na swych bliskich ostatni raz już patrzysz

Bo nikt nie będzie wiedział, co kryłeś w głębi serca

Ale wyrażoną Twą: miłość, dobroć, uśmiech, siłę i mądrość –

Każdy twój bliski i przyjaciel na zawsze zapamięta…

Ina Kawecka z Siewierza

Siewierz październik 2003

(napisane na kanwie listu pożegnalnego Gabriela Garcii Marqueza – laureata Nagrody Nobla, autora powieści: „Sto lat samotności” - wysłanego do przyjaciół po tym, jak dowiedział się o swej śmiertelnej chorobie)

 


Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
+/-
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
czwartek, 23 maj 2019
Twoja wyszukiwarka

Na Skróty
article thumbnailPROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji oceniającej prace plastyczne XVI edycji konkursu

PROTOKÓŁ z posiedzenia Komisji oceniającej prace plastyczne XVI edycji konkursu „Kocham...
------------------- więcej

article thumbnailKonkurs "Kocham Cieplice"

Stowarzyszenie „Miłośnicy Cieplic” zaprasza dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów...
------------------- więcej

 

 

Cieplice na Mapie

Secured by Siteground Web Hosting

 

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Miłośnicy.Cieplic.pl Cieplice Cieplice Poezja Haliny Kaweckiej

 

. Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic - Serdecznie Zapraszamy