Magiczne Radzimowice
Wpisał Administrator   
Poniedziałek, 14. Lipiec 2014 10:58

Ostatnia niedziela była niezbyt pogodna, nie zachęcała więc do wedrówek. Mimo to wybraliśmy się na wycieczkę szlakiem wygasłych wulkanów. Wulkany w Polsce, dziwiłby się niejeden? Ale wulkany występują nie tylko w miejscach aktywnych sejsmicznie. Wokół kotliny w której mieszkamy znajduje się też wiele wygasłych wulkanów, które były aktywne kilkanaście milionów lat temu. Czas ich aktywności prowadził do powstania bogactw tej ziemi: różnego rodzaju rud metali, również złota,  agatów, ametystów, bazaltów, łupków i innych minerałów wydobywanych przez człowieka przez wieki do czasów współczesnych.

 

 

Wyjatkowość i piękno nasze tereny zawdzięczają więc minionym epokom. Dzisiaj niezwykłość przyrody górskiej jest największym bogactwem naszego regionu. Sylwetki wzniesień wulkanów Pogórza Kaczawskiego uśpionych przed milionami lat, niespotykane tak licznie nigdzie w Polsce, stanowią o uroku tego obszaru. Żyjemy więc, można powiedzieć, w krainie wygasłych wulkanów. Najwięcej jest ich w Górach i Pogórzu Kaczawskim. Góry Kaczawskie otaczają Kotlinę Jeleniogórską  od północy.  Warto się tam wybrać. O niezwykłości tego regionu stanowią też jego mieszkańcy, którzy kultywują wiele tradycji i organizują liczne imprezy regionalne i święta, jak „Muchowska Kosa” w Muchowie – kosiarze rywalizują między sobą kosząc kosą trawę. Ta barwna impreza, organizowana corocznie w połowie lipca, ma podtrzymywać tradycję koszenia łąk na siano dla zwierząt, a poprzez to ich ochronę przed zarastaniem chwastami i krzakami. W innej „kaczawskiej” wsi Radzimowicach k/Mysłowa, corocznie pod koniec czerwaca odbywa się Święto Chleba Powrzedniego i Wina Dobrego, a na poczatku sierpnia Festiwal Sztuk Wszelakich. W tym roku 8-ma edycja tego festiwalu odbędzie się 2 sierpnia, w sobotę. Program imprezy, którą organizuje Fundacja Terra Teraz Radzimowice jest bardzo bogaty.

 

 

Wieś Radzimowice, najmniejsza w gminie Bolków, to magiczne miejsce między innymi za sprawą Wiktora Urbańczyka i Włady Sławy Gil oraz grona osób skupionych w Fundacji i z nią współpracujących. Wiktor i Włada w swoim agrotyrystycznym gospodarstwie stworzyli niezwykły klimat domu i całego wspaniałego otoczenia. Kto tam był i zobaczył to miejsce będzie do niego wracał.  A ja tam byłam i polecam. Przemili gospodarze, jest w nich coś niezwykłego, na co pragnę zwrócić uwagę, a mianowicie pasja z jaką zajmują się uprawą (to głównie pan Wiktor) orkiszu, starego zboża i wykorzystaniem uzyskanego ziarna, z którego we własnym młynie uzyskują kasze, otręby i makę, a z niej produkują chleb i makarony– pyszne i zdrowe. Nieskażone chemią, bo zboże uprawiane jest w rejonie czystym ekologicznie, na wysokości ok.600m npm. Cisza, czyste powietrze, przepiękna szata roślinna, cudowny wypoczynek.

 

 

Witam Wszystkich Ciepliczan oraz Miłośników Cieplic. Bardzo się cieszę mogąc zaprosić Państwo do wspólnego Serwisu Naszych Cieplic. Mam nadzieję, że zaciekawimy Państwa i nie zmarnujemy Waszego czasu. Wspólnie możemy rzetelnie i dokładnie informować o Planach i Przyszłych Wydarzeniach związanych z Naszą Przepiękną Dzielnicą Cieplice. Serdecznie zapraszam w imieniu Wszystkich Ciepliczan i Stowarzyszenia Miłośników Cieplic - Administrator Serwisu.

www.miłośnicy.cieplic.pl

W Domu Chleba można prześledzić jak przygotowuje się do wypieku chleb orkiszowy, spróbować jak smakuje z masłem i lubczykiem, a także zaopatrzyć się w produkowane na miejscu produkty.

A niezwykłe dziewanny w ogrodzie gospodyni, mają ponad 2 metry wysokości. Równie dorodne są także pozostałe kwiaty i warzywa. Wspaniała zieleń Gór Kaczawskich, rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne i widoki dech zapierajace. W tym magicznym miejscu, poza gospodarzami, można też spotkać innych magicznych ludzi, malarzy, muzyków, fotografików i artystów wielu innych dyscyplin kultury i sztuki. W tej baśniowej krainie zdarzyc się może wszystko. Można posłuchać gry na gongach, zobaczć Indian Tatanka, pokazy Tai – Chi. Warto odwiedzić ten region, bo jest nie mniej piękny niż Karkonosze, w których mieszkam od 40 lat, a dopiero teraz odwiedziłam z mężem ten niedaleki zakątek, pod którego urokiem pozostaniemy na długo. Tego co tam zobaczyłam i wrażeń jakich doznałam nie da się zapomnieć i opisać To trzeba zobaczyć osobiście.

 

 

Tą relacją pragniemy z mężem podziękować moim koleżankom Ewie Milińskiej i Kamili Wilk oraz jej mężowi za zaproszenie nas do Mysłowa, a później zawiezienie do Radzimowic, a Władzie Gil i Wiktorowi Urbańczykowi za serdeczność i gościnność z jaką nas przyjęli w swoim uroczym  domu. Obiecujemy, że będziemy tam często wracać.

Wszystkich jeleniogórzan, a także inne osoby czytające ten tekst, zachęcamy też do odwiedzenia tego regionu. Nie pożałujecie. Jest tam wiele innych ciekawych wiosek i imprez, o których warto się dowiedzieć, by wzbogacić swoją wiedzę i przeżyć niezapomianą przygodę.

 

Barbara Pawłowicz

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
+/-
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Anonimowy   |2014-07-14 13:50:39

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
piątek, 15 listopad 2019
Twoja wyszukiwarka

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Miłośnicy.Cieplic.pl

 

. Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic - Serdecznie Zapraszamy
Secured by Siteground Web Hosting