Renowacja i ponowne ustawienie w Parku Zdrojowym w Cieplicach pomnika Marysieńki Sobieskiej
Wpisał Administrator   
Piątek, 22. Sierpień 2014 11:57

Szanowni Państwo !!

 

Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic w Jeleniej Górze – Cieplicach zwraca się z wnioskiem o uwzględnienie w budżecie obywatelskim Miasta Jelenia Góra na lata 2015-16 przedsięwzięcia pod nazwą:

 

„Renowacja i ponowne ustawienie w Parku Zdrojowym w Cieplicach pomnika Marysieńki Sobieskiej”

 

w   ramach

 

„Parkowej Galerii Sławnych Gości Uzdrowiska Cieplice”

 

 

Przedsięwzięcie byłoby realizowane w dwóch  etapach. Postulujemy, aby w 2015r wykonana została renowacja pomnika, zdeponowanego obecnie w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych oraz wszelkie niezbędne prace dokumentacyjne i przygotowawcze związane z ponowną lokalizacją i montażem pomnika na terenie Parku Zdrojowego. W 2016r zaś nastąpiłoby wykonanie postumentu pomnika oraz jego montaż. Uroczyste odsłonięcie pomnika po renowacji nastąpiłoby podczas inauguracji  „Wiosny Cieplickiej 2016”.

 

pomnik Marysieńki Cieplice

 

Koszty przedsięwzięcia są  trudne do oszacowania, natomiast posiadamy  wstępne kosztorysy opracowane przez  specjalistów , w których   same czynności naprawcze  pomnika opiewają  na kwotę   ok  18.000  zł.

 

Pomnik Marysieńki Sobieskiej, autorstwa artysty plastyka i rzeźbiarza Stanisława Brodziaka, stojący w fontannie przy pawilonie uzdrowiskowym „Edward”, mocno zapadł w pamięć mieszkańców oraz licznej rzeszy kuracjuszy i turystów odwiedzających, przez 45 lat jego obecności w tym miejscu, Cieplice i Park Zdrojowy. Stał się znakiem rozpoznaczym Parku, podobnie jak Teatr i Galeria Zdrojowa.

Demontaż pomnika w ramach rewitalizacji Parku Zdrojowego spotkał się krytyczną oceną mieszkańców i przyjezdnych gości naszej Dzielnicy. Ich krytyczne opinie i prośby o ponowne ustawienie pomnika w Parku były, i są nadal, często wyrażane w prasie i Internecie. Niniejszy wniosek do budżetu obywatelskiego Miasta Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic składa także w ich imieniu.

 

Park Zdrojowy po bardzo kosztownej rewitalizacji, niestety, nie uzyskał zakładanego blasku z powodu mankamentów o charakterze technicznym (np. źle funkcjonujące odwodnienie) czy organizacyjnych (zakazy jazdy rowerami). Usunięcie pomnika Marysieńki jest mankamentem nie tylko wizerunkowym, związanym z utratą ważnego znaku rozpoznawczego Parku Zdrojowego, ale realnym, który pozbawił kuracjuszy i mieszkańców urokliwego miejsca spotkań, jakim była dawna fontanna z pomnikiem, otoczona ławkami.

 

 

Witam Wszystkich Ciepliczan oraz Miłośników Cieplic. Bardzo się cieszę mogąc zaprosić Państwo do wspólnego Serwisu Naszych Cieplic. Mam nadzieję, że zaciekawimy Państwa i nie zmarnujemy Waszego czasu. Wspólnie możemy rzetelnie i dokładnie informować o Planach i Przyszłych Wydarzeniach związanych z Naszą Przepiękną Dzielnicą Cieplice. Serdecznie zapraszam w imieniu Wszystkich Ciepliczan i Stowarzyszenia Miłośników Cieplic - Administrator Serwisu.

www.miłośnicy.cieplic.pl

 

Budowa, w miejsce poprzedniej,nowych fontann, wyklucza możliwość powrotu pomika w dotychczasowej funkcji  w to samo miejsce. Powinien, już jako pomnik, bez funkcji wodotrysku, zostać ustawiony w innym miejscu,  przy jednej z głównych alei parkowych, np. na skwerze naprzeciw Pałacu Schaffgotschów. Na cokole pomnika należy  umieścić informację o wizycie Królowej Marysieńki Sobieskiej wraz z licznym dworem  w Cieplicach latem 1687r; o pierwotnym ustawieniu pomnika w latach sześćdziesiątych ub.w., o jego autorze i wykonawcy) oraz ponownym ustawieniu po renowacji.

 

Pomnik, ustawiony wg prezentowanej koncepcji,  stałby się zaczątkiem Parkowej Galerii Sławnych Gości Uzdrowiska Cieplice, która mogłaby być realizowana w następnych latach.  A lista znakomitych i zasłużonych dla kultury polskiej osobistości goszczących w Uzdrowisku Cieplice jest bardzo długa; bawiła tu m.in. Izabela Czartoryska, Henryk Sienkiewicz, Hugo Kołłątaj, Wojciech Bogusławski z Józefem Elsnerem.

Galerię wyobrażamy sobie w formie głazów, z mosiężnymi tablicami poświęconymi poszczególnym osobom. Głazy przy alejach parkowych  można ustawić jednocześnie lub sukcesywnie, zarówno w Parku Zdrojowym jak i w Parku Norweskim, gdzie już znajduje się głaz poświęcony Wincentemu Polowi, Kornelowi Ujejskiemu i Janowi Purkyniemu. Zaś obok pomnika św. Jana Nepomucena, przy moście na rzece Kamiennej,  powinien zostać umieszczony głaz poświęcony Rafałowi Gurowskiemu, fundatorowi tego pomnika z 1758r.

W 2016r będzie natomiast znakomita okazja do upamiętnienia osoby Izabeli Czartoryskiej, która wrażenia z podróży i kuracji, sprzed 200-tu laty, opisała w dzienniku „Dyliżansem przez Śląsk. Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816” (wyd. Ossolineum 1968r). Przedstawiając swoje wrażenia z kuracji i pobytu w Cieplicach i okolicznych miejscowościach wspomina również o cieplickich „ciaptakach” wypiekanych na Niedzielę Palmową.  Wypiek ciaptaków, jeszcze do lat sześćdziesiatych ub.w., prowadziły niektóre cieplickie piekarnie. Może należałoby powrócić obecnie do tej tradycji, jako jeszcze jednej miejscowej atrakcji kulinarno-turystycznej.

 

Realizacja postulowanego przedsięwzięcia będzie czynnikiem uatrakcyjniajacym pobyt w cieplickich parkach nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względu na walor edukacji historycznej. Z tego powodu ma duże pozytywne znaczenie wizerunkowe dla Miasta Jeleniej Góry i Dzielnicy Uzdrowiskowej Cieplice.

 

Z poważaniem

 

w  imieniu Zarządu SMC

Agnieszka Dojs - Prezes

 

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
+/-
Napisz komentarz
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Wojtek Chłapek  - Marysieńka musi wrócić!   |2014-08-23 22:46:35
Jak najbardziej popiram inicjatywę przywrócenia pomnika Marysieńki w Parku
Zdrojowym. Jako dziecko zacząłem jeździć do Cieplic na rehabilitację od
1981 roku. Tylko do 1996 roku byłem w Cieplicach 14 razy po 2 miesiace, a
ostatnio w zeszłym i tym roku. Marysieńka była nieodłącznym symbolem Parku
Zdrojowego, który rozpoznawało się na pierwszy rzut oka na pocztówkach i
zdjeciach.
I co z tego, że socrealistyczny projekt? Był to symbol i takim
powinien zostać. Nie jest to pomnik Lenina w Poroninie, żeby trzeba było go
demontować na litość boską.
Marysieńka czekała na Jana III Sobieskiego
wracającego spod Wiednia to niech teraz czeka na każdego kurachusza i
turystę, ale nie w magazynie tylko w Parku tam gdzie wszyscy wiedzeili, że ona
tam jest. Co do rewitalizacji to rzeczywiście - mocno nieudany projekt,
zwłaszcza te żwirowo-brukowe alejki niewygodne do chodzenia nawet w słoneczny
dzień a co dopiero po deszczu. Liczę na to, że tradycja i zdrowy rozsądek
weźmie górę nad uprzedzeniami do przeszłości.

Pozdrawiam
Wojtek z
Rybnika

P.S.
Nawet na moich zdjęciach z przeszłości fontanna z Marysieńką
była obowiązkowym elementem pamiątkowych zdjęć z Cieplic.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
sobota, 19 październik 2019
Twoja wyszukiwarka

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 
Miłośnicy.Cieplic.pl

 

. Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic - Serdecznie Zapraszamy
Secured by Siteground Web Hosting